Студенти

СТУДЕНТСКИ ПАРЛАМЕНТ

Студентски парламент Високe школe – Академијe Српске Православне Цркве за уметности и консервацију је студентско представничко тело на Академији која представља репрезентативно тело свих студената Академије, преко којег студенти остварују своја права и штите своје интересе. Студентски парламент пре свега разматра питања у вези са обезбеђењем и оценом квалитета наставе, менаџментом и администрацијом која се односи на студенте, правила студија, план и календар рада, измену студијских програма, питања у вези са анализом ефикасности студирања, утврђивањем броја ЕСПБ бодова и уписне политике Академије, унапређењем мобилности студената, подстицајем научноистраживачког рада студената, заштитом права студената, унапређењем студентског статуса, унапређењем студентског стандарда као и сва друга питања која су у складу са Уставом, Законом о високом образовању, Законом о студентском организовању, Статутом Високе школе – Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију и Правилником о раду Студентског парламента Високе школе – Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију.

Студентски парламент врши пријем студената четвртком у просторијима учионице за теоријску наставу  од 10:00 до 15:00 часова. Сви заинтересовани студенти који би желели да се информишу о раду Парламента, да помогну и учествују у његовом раду или да изнесу своје предлоге, замерке и критике су добродошли.

Сви студенти којима Студентски парламент може да помогне на било који начин, а у складу Правилником и Статутом Академије, такође могу у истом термину посетити просторије Парламента.

У организацији Студентског парламента Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, на факултету се организују разне ваннаставне активности, као што су спортске секције, курсеви страних језика, трибине, мастер класови и др.

Волонтерски центар је организација при Студентском парламенту Високе школе – Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију у Београду која има задатак да повеже и окупи студенте Академије и других факултета на пољу друштвено одговорних и хуманитарних активности које организују Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију.

Волонтирањем у оквиру активности које организују Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију и Српска Православна Црква студенти стичу нова искуства везана за живот и рад наше Цркве и Високе школе – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију. Стичу се нова познанства и пријатељства са студентима, професорима и свештеницима који су укључени у разне друштвено одговорне активности.

Пријаве за волонтерски рад се врше током целе школске године. Пријава треба да садржи: име и презиме кандидата, назив факултета који студент похађа, број индекса, смер и годину студија, број телефона. Пријаве слати електронским путем на адресу: [email protected]

Контакти:

E-mail:

Званична Facebook страница: https://www.facebook.com/AkademijaSPC

 Чланови Студентског парламента за академску 2024/2025. годину

  1. Сунчица Бјелановић, председница Парламента
  2. Александра Арсенијевић
  3. Филип Тадић
  4. Милица Котарш
  5. Огњен Боричић
  6. Катарина Трифуновић
  7. Андреја Милутиновић
  8. Обренија Кецман
  9. Ивана Букурецки
  10. Ана Новаковић
  11.  

Управа Студентског парламента:

1. Председник Студентског парламента: Сунчица Бјелановић

2. Студент продекан: Огњен Боричић

 Студент члан Наставно-научног и уметничког већа:

Огњен Боричић

Чланови Савета из реда студената:

Александра Арсенијевић, Ивана Букурецки и Теодора Марковић

1. Представник студената у комисији задуженој за обезбеђење и унапређење квалитета наставе на факултету:

2. Анастасија Антић

Актив за научни подмладак

Актив за научни подмладак Високе школе – Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију у Београду је помоћно тело које се налази под окриљем Парламента студената, основано 2024. године.

Идеја Актива јесте да окупља заинтересеоване и талентоване студенте, да кроз ваннаставне активности као што су интерактивне радионице, предавања и дебате, у којима учествују и професори, прошире своје видике и интересовања. Заправо, циљ је поставити црквену уметност пред савременим изазове, те се ухватити у коштац са модерном науком и другим релевантним дисциплинама.

Неке од тема којима ћемо се бавити јесу: однос црквене уметности и науке кроз савремена консерваторска решења, кроз разне хемијске теорије, затим савремена уметност из хришћанске перспективе, однос црквене уметности и световне уметности, источна и западна уметност и многе друге теме које се тичу човека и теологије у савременом свету.

Линкови

Инстаграм: https://www.facebook.com/AkademijaSPC

Фејсбук страница: Висока школа – Академија СПЦ за уметности и консервацију

Сајт: akademijaspc.edu.rs

СТУДЕНТСКЕ ИЗЛОЖБЕ

Завршна студентска изложба

Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију је институција која сваке године организује низ активности и догађаја који обогаћују културни и уметнички живот. Један од најзначајнијих догађаја у току академске године је завршна студентска изложба, која представља врхунац уметничког стварања студената који завршавају своје образовање на овој институцији.

Завршна студентска изложба је прилика за студенте да покажу своје уметничке способности и постигнућа стручној јавности. На овој изложби, појединци из различитих уметничких области, укључујући живопис, иконопис, мозаик, вајарство и консервацију, представљају своје радове који су настали кроз године образовања и упоредно стварање.

Ова изложба не само што пружа могућност студентима да покажу свој таленат и постигнућа, већ и омогућава посетиоцима да се упознају са различитим стиловима, техникама и темама које доминирају уметничком сценом. Такође, ова изложба често представља место за интеракцију и размену идеја између студената, професора и посетилаца.

Изложба “Да се не заборави”

Поред завршне студентске изложбе, Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију организује и изложбу под називом “Да се не заборави “. Изложба “Да се не заборави” представља значајан културни догађај који обележава и прослављање историје и културног наслеђа. Ова изложба има за циљ да се сећање на важне догађаје или периоде у историји не заборави и да се њихов значај и утицај истицањем уметничких радова, документарних материјала, панел дискусија и других културних активности. Назив “Да се не заборави” обично се користи као подсетник на трагичне или значајне догађаје у историји који су од великог значаја за друштво или за одређену заједницу. У случају “мартовског погрома”, који се одиграо 2004. године на Косову и Метохији. Изложба “Да се не заборави” има за циљ да се кроз уметничке радове, фотографије, документарне филмове и друге медије сећање на те догађаје посвети и истакне њихов значај. Ова изложба не само што подстиче посетиоце да се сећају историјских догађаја, већ такође образује и подстиче дијалог о значајним питањима као што су људска права, толеранција, мултикултурализам и слично. Такође, изложба може да послужи као платформа за помирење и изградњу мостова међу различитим заједницама и етничким групама. Кроз своје уметничке радове и друге културне активности, изложба “Да се не заборави” има за циљ да привуче пажњу на важне историјске догађаје и да подстиче размишљање о њиховом значају за савремене заједнице. Овакве изложбе су од суштинског значаја за унапређење културне осетљивости и за поштовање различитих историјских и културних наслеђа.

Упознавање студената са уметношћу цркава и манастира на Косову и Метохији кроз изложбу “Да се не заборави” представља изузетно значајан аспект овог културног догађаја. Косово и Метохија, као историјски и културни центар Српског православља, обилује богатством уметничких дела која сведоче о дуготрајној верској и културној баштини. Кроз изложбу “Да се не заборави”, студенти имају прилику да се упознају са разноликим аспектима уметничког стваралаштва које се везује за цркве и манастире на овом подручју. Уметнички радови који се приказују на изложби могу укључивати иконе, фреске, мозаике, рукописе, коване предмете, као и различите архитектонске елементе и детаље. Ова изложба представља прекрасну прилику за студенте да дубље истраже уметничко наслеђе Косова и Метохије, да сазнају више о значајним црквама и манастирима на том подручју, као и да разумеју контекст у коме су та уметничка дела настала. Такође, студенти могу да се упознају са различитим стиловима и периодима уметничке историје који су обележили развој уметности на овом подручју. Кроз посету и учествовање на оваквој изложби, студенти добијају широку слику о уметничком наслеђу Косова и Метохије, што не само што обогаћује њихове уметничке познатице, већ и доприноси разумевању и поштовању културних и религиозних вредности овог региона.

ЕКСКУРЗИЈЕ

Студентске екскурзије по црквама и манастирима СПЦ које организује Академија Српске православне цркве за уметност и консервацију представљају важан и инспиративан начин за учење и истраживање уметничког и религиозног наслеђа нашег народа.

Студентске екскурзије по црквама и манастирима Српске православне цркве које организује Академија Српске цркве за уметност и консервацију представљају значајан аспект у образовању студената и истраживању културног и уметничког наслеђа. Ове екскурзије представљају прилику за студенте да на месту и уживо истраже богатство уметничких и религиозних споменика који сведоче о богатству и дубокој вери нашег народа. Током ових екскурзија, студенти имају прилику да посете различите цркве и манастире који представљају важне центре духовности и културног наслеђа СПЦ. Они могу да истраже уметничке дела, архитектурне детаље, иконе, фреске, мозаике и друге уметничке елементе који красе ове свете споменике. Ове екскурзије такође пружају студентима прилику да дубље разумеју и апрецирају значај религиозне уметности и конзервације. Кроз обилазак различитих објеката и разговоре са стручњацима, студенти могу да стекну нова знања и искуства у области уметности и конзервације. Овакве екскурзије такође омогућавају студентима да прошире своје хоризонте, да се упознају са различитим културним и историјским контекстима и да размењују идеје са колегама и стручњацима из различитих области.