Home / Изложбе / У оквиру овогодишње манифестације НОЋ МУЗЕЈА Академија СПЦ за уметности и консервацију ће учествовати изложбом под називом „Часни Крст – светлији од Сунца“

У оквиру овогодишње манифестације НОЋ МУЗЕЈА која носи назив „Победе и победници“, Висока школа – Академија СПЦ за уметности и консервацију ће учествовати изложбом под називом

„Часни Крст – светлији од Сунца“

Изложба са интерактивним радионицама биће отворена за посетиоце   19. маја 2018. године од 17 часова до 01 часа после поноћи

Тема изложбе везана је за појаву Часног Крста у Јерусалиму за време владавине цара Констанса, сина цара Константина, који се појавио 20. маја изнад Голготе и простирао се до Маслинске горе. Био је светлији од Сунца и краснији од најлепше дуге. Како овогодишња манифестација носи назив Победе и победници подсећамо да је Крст Христов – оружје победе. Крст је био оружје којим је и цар Константин победио цара Максенција 312. године. Крст је оружје победе и свих хришћана.

„Отприлике у време подневног сунца, када је већ почео залазити, сопственим очима сам, рече цар (Константин), видео на самом небу знамење Крста постављено пред сунцем, од светла сачињено, и натпис са њим повезан који каже: Овим побеђуј. Ужас код тог призора захвати и њега и сву војску што га је на његов позив следила некуда у маршу и посматрала то чудо“

Посетиоци ће бити у могућности да присуствују интерактивним радионицама иконописа, фрескописа, енкаустике, вајања, мозаика, рестаурације и консервације и биће у прилици да се упознају са свим сликарским техникама у које ће их упутити професори и студенти завршних година Високе школе СПЦ.

Улазнице за Ноћ музеја по цени од 450 рсд могу се купити на свим Eventim продајним местима. Као и ранијих година, једна карта за Ноћ музеја важи за по један улазак на све локације у Београду. Деца до 5 година, уз пратњу родитеља, не плаћају улазницу.