Home / Предавања и Трибине / Извештај са одржане трибине „Др Радослав Грујић“ на тему ,,Четири крајеугаона камена станцa“

Извештај са одржане трибине „Др Радослав Грујић“ на тему ,,Четири крајеугаона камена станцa“ – 15. новембар 2017. године

Прво предавање у новој академској години 2017/18. одржано је 15. новембра 2017. године, са почетком у 18.30 часова, уобичајено, на Академији СПЦ за уметности и консервацију, у улици Краља Петра Првог бр. 2 у Београду. Предавач је био архитекта др Предраг Ристић; говорио је на тему ,,Четири крајеугаона камена станцa“.

Деценијско искуство континуираног преданог изузетно плодног рада др Предрага Ристића имали су прилике да упознају учесници Трибине ,,Др Радослав Грујић“. На самом почетку, предавач је даривао архив Академије СПЦ  фотокопијом планова зграде у којој је смештена, а потом студенте  упознао са историјатом зграде у којој сада изучавају иконопис, фрескопис и рестаурацију, а где је и сам био дугогодишњи предавач. Присутни су имали прилику да науче ,,разлику између рачунице и математике“ и како да примене математику у архитектури, ону математику која се по речима др Предрага Ристића ,,заснива на аксиомима који долазе Одозго“, ,,Света Математика“, ,,Свака наука, свака уметност има своју математику“. Тако су  бивши студенти др Предрага Ристића, као и садашњи студенти Академије СПЦ и уважени гости подстакнути на размишљање и покренути на самостално истраживање у области црквених уметности. Великог срца велики архитекта др Предраг Ристић даривао је студенте и присутне својом књигом ,,Колач“. Према речима игуманије манастира Светог оца Николаја у Грабовцу мр Ирине ,,Колач је прича о пројектовању вечности и бесконачности у време и простор, о материјалном (конкретно, архитектонском) изразу духовног, о виђењу невидљивог. Архитектонски облици представљају материјалне, опипљиве изразе материјалних и духовних схватања, утолико пре тако треба доживљавати православне храмове, јер су они мостови преко којих можемо из пролазности и привремености да пређемо у вечност.“  Др Предраг Ристић пројектује вечношћу за вечност, навешћемо само неке од његових радова: Црква Христовог Гроба у Пребиловцима, Саборни Храм Христовог Васкрсења у Подгорици, Храм Светог Јована Владимира у Бару, Саборни Храм Сабора Светих Апостола у Апатину и Црквени дом у Апатину, Црква Светог кнеза Лазара у Љубићу, Црква Светог Георгија у Накову, Црква Светог мученика Станка у Манастиру Острог…. У исчекивању поновног сусрет са професором др Предрагом Ристићем, Благодаримо Васкрслом Господу Исусу Христу за сва добра!

Књижница Високе школе- Академије СПЦ

Радио Слово љубве: Др Предраг Ристић: “Математика је настала као света тајна!” (звучни запис предавања)