Библиотека (Књижница)

Библиотека (Књижница) Високе школе – Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију

Књижница – библиотека представља посебну радну јединицу у оквиру Високе школе – Академије Српске Православне Цркве за уметност и консервацију. Она је уписана у регистар библиотека који води Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, као и у централни регистар библиотека Народне библиотеке Србије, 16. новембра 2007. године (0101 бр. 06. 137/6.). Из извештаја књижнице за 2011. годину сазнајемо да су – благодарећи Господу, по благослову директора наше Високе школе протојереја-ставрофора др Радомира Поповића, од ове године, Свети равноапостолни Кирило и Методије заштитници, Слава књижнице.

Књижница је одговорна за прикупљање, индексирање, заштиту и чување библиотечке грађе у власништву Академије СПЦ. Такође, њена улога је и у промоцији и дистрибуцији публикација у издању Високе школе – Академије СПЦ. Корисници књижнице су наставници, сарадници, ненаставно особље и студенти Високе школе СПЦ, као и студенти и професори уметничких факултета ФПУ, ФЛУ, ПБФ-а, Филозофског факултета, студенти ПБФ-а, ученици богословија и уметничких школа. Поред њих, значајан број корисника чине и људи професионално укључени у савремене токове црквене уметности, заинтересовани за очување наше материјалне и духовне културе, као и љубитељи и поштоваоци уметности.

Запослени на пословима у књижници – библиотеци Академије СПЦ од оснивања до 2020. године су: Јелена (Берић) Ћеранић (2007-2008); Викторија (Басара) Μοσχογιαννη (2009-2010); Јелена (Берић) Ћеранић (2010-2014); Јелена (Обрадовић) Недељков (2015-2016); Јелена Милорадовић (2016-2018); Јелена (Берић) Ћеранић (2018-2022); Јелена Андрејевић (2022- ).

Књижни фондови

Висока школа СПЦ је јуна 2007. године започела са формирањем књижнице. Приоритетан је био рад на прикупљању литературе неопходне за наставну делатност на оба студијска  програма. До краја године прикупљено је и унето у фонд 686 библиотечких јединица, а 2010. године књижни фонд бројао је 1883 инвентарисаних библиотечких јединица. Инвентарна књига је од самог почетка вођена електронски (Microsoft Word), а уписивање инвентарног броја у публикације и њихово сигнирање започето је од јесени 2011. године.

Формирање фонда се заснива, првенствено на поклонима појединаца и размени публикација са библиотекама у Србији и изван њених граница.  Средства за куповину литературе која је неопходна за извођење наставног процеса, а која није могла бити добијена разменом, обезбедило је Министарство вера Републике Србије, од чега је током 2007. и 2008. године купљено 77 изузетно значајних монографских публикација. Поред овог изузетног поклона, књижници је приликом самог оснивања 2007. године, помогао велики број издавачких кућа, манастира и црквених институција, институција културе и уметности, као и велики број библиотека (ИК Беседа, ИК Светигора, ИК Јасен, Издавачки фонд СПЦ, ИК Народна књига, ИК Дерета, ИК Платонеум; Музеј Српске Православне Цркве, Народни музеј у Београду; Заводи за заштиту споменика културе: Републички у Београду, Градски у Београду, Покрајински у Новом Саду, Међуопштински у Суботици, Регионални у Сремској Митровици, Регионални у Смедереву и др.; Манастир Острог, Задужбина Светог Манастира Хиландара, Манастир Ћелије, Центар за црквене студије, Библиотека САНУ и библиотеке готово свих  Института САНУ и др.

Сви ови дарови су углавном били једнострани, будући да је издавачка делатност Академија СПЦ тада у зачетку. Сарадња размене публикација је започета захваљујући књигама које нису изадања Академије СПЦ, а које су протојереј-ставрофор др Радомир Поповић (тада декан и професор Академије СПЦ) и Његово преосвештенство епископ др Јован (Пурић) (тада епископ диоклијски и професор Академије), као аутори даривали Академији у циљу размене књига и формирања књижнице.  Размена публикација и покретање издавачке делатности у многоме су допринели да научна, стручна и шира јавност упозна рад Академије СПЦ. Захваљујући томе започета сарадња са библиотекама,  факултетима, заводима за заштиту споменика културе, музејима и институтима широм Србије и ван граница наше земље. Библиотека Матице српске у Новом Саду је само једна од библиотека које до сарадње са књижницом  није била обавештена о постојању и раду Академије СПЦ. Добивши књиге од нас узвратила нам је вишеструко и значајно обогатила фонд, понудила је и све остале видове сарадње који су прихваћени (међубиблиотечка позајмица, размена публикација и др.). Из Извештаја књижнице за академску 2010-2011. годину сазнајемо да књижница дугује велику захвалност Епархији бачкој и Његовом преосвештенству епископу ГГ Иринеју, за дароване књиге (ИК Беседа). Такође и ИК Светигори јер највећи број добијених књига ова два црквена издавача улази у састав обавезне литературе. Такође се у извештају истиче сарадња са Бибиотеком Матице српске у Новом Саду која је и те године даривала велики број књига, као и  Библиотеком САНУ, и другим институцијама.

Легати

Прве дарове појединаца, књижница у фонд уноси убрзо након оснивања. Децембра 2007. године основни  фонд је увећан за 55 библиотечких јединица из личне библиотеке Слободана Милеуснића, дугогодишњег управника Музеја Српске Православне Цркве. Две године касније, Хаџи Драгољуб Стојановић Никац  највећи добротвор књижнице Високе школе СПЦ даривао је први део легата од укупно 1768 библиотечких јединица које ће бити унете у фонд до 2014. године. Захваљујући великој љубави и поштовању које је имао према протојереју-ставрофору др Радомиру Поповићу, даривао је Високој школи изузетно вредне књиге из своје личне библиотеке. Неке од монографских публикација које је поклонио нису биле у саставу његове личне библиотеке, њих је купио према потреби студијских програма, а са искреном жељим да помогне рад и напор наставног особља на подизању квалитета образовног процеса и стварању врхунских савремених црквених уметника и стручног кадра који ће дати непроцењив допринос у очувању наше културне баштине. Године 2010. приликом отварања Годишње изложбе студената Академије СПЦ, Његово Преосвештенство владика Атанасије (Ракита) је, у име Његове Светости патријарха српског Иринеја, предао орден Светог Саве другог реда, Хаџи Драгољубу Стојановићу Никцу за љубав према Мајци Цркви и посебан допринос на пољу образовања. Декан је упознао све присутне са чињеницом да је хаџи Драгољуб Стојановић Никац даривао библиотеку Високе школе са великим бројем наслова на свим светским језицима, пошто је изузетан познавалац библистике, библијске географије и историје. У току свог вишедеценијског рада у Египту и Јордану, Хаџи Драгољуб је петнаест пута посетио Свету Земљу, а његовом оцу је орден Светог Саве доделио епископ Јосиф.  Године 2009. формиран је још један легат, Хаџи Ратибора Ђурђевића.  Дар је обухватао ауторска дела проф. др Ратибора Ђурђевића и књиге из његове личне библиотеке. Укупно 316  библиотечких јединица је унето у фонд књижнице, од тога је 46 књига стручне литературе клиничке психологије и психотерапије издвојено у наредном периоду и новембра 2019. године поклоњено Универзитетској библиотеци ,,Светозар Марковић“. Убрзо је уследио и још један већи дар књижници 2010. године је пристигло 313 библиотечких јединица које су део личне библиотеке проф. др Милорада Медића.  Легат професора Медића је посебно значајан за наше професоре и студенте студијског програма Обнова и чување – консервација и рестурација, као и све друге који желе да прошире своја стручна конзерваторско-рестаураторска знања и посвете се истраживачко-уметничком раду.  Књижница Високе школе СПЦ са великом захвалношћу чува четири велика дара  у основном фонду један и три засебна легата, део заостваштине – Слободана Милеуснића, хаџи Драгољуба Стојановића Никца, хаџи Ратибора Ђурђевића и Милорада Медића – великих научних радника, добротвора Српске Цркве и чувара највећих вредности материјалне и духовне културе српског народа.

Попуњавање основног фонда 2011.-2024. г.

Поред легата током 2011. и 2012. године основни фонд књижнице је знатно увећан, пристигло је 586 монографских публикација. Из Извештаја књижнице од 14-тог марта 2012 године сазнајемо да је Фонд књижнице Високе школе садржао 2388 монографских публикација. До краја 2013. године сигнатуре је добило 1540 монографских публикација. Фонд књижнице се затим постепено увећавао у основном фонду и у Легату Хаџи Драгољуба Никца.

Из Извештај од 21-ог јануара 2014. године сазнајемо да основни фонд тада чине 2880 монографских (2396 српски, 430 страни језици, 54 на језику националних мањина) и 345 серијских публикација у основном фонду. Посебну збирку сачињавају три легата: Драгољуба Стојановића Никца има 1551 библиотечке јединице, друга два легата су непромењена. Некњижну  грађу сачињавају електронски извори, и предлошци  којих је укупно 1898. ,,Посебну захвалност дугујемо Народној библиотеци Србије, која је током новембра месеца 2013. године за наше потребе издвојила 227 монографских публикација на српском језику и 31 на страним језицима, серијских публикација 33,14  новина, као и 64 каталога мањег обима.”

Захваљујући Министарству правде Републике Србије – Канцеларији за вере, обезбеђена су средства за куповину две витрине за смештај књига, као и литературе неопходне за извођење наставног процеса (књиге, фотокопије, предлошци).  Године 2014. фонд је увећан за 349 монографских публикација, започет је и рад на смештају књижног фонда по УДК систему, настављен почетком наредне 2015. године.

Децембра 2015.године у основном фонду је  3563 монографских и 548 серијских публикација, док посебну збирку сачињавају три легата: хаџи Драгољуба Стојановића Никца има 1768 библиотечке јединице,  хаџи Ратибора Ђурђевића има 316 библиотечких јединица и легат Милорада Медића – 199 библиотечких јединица. Некњижну  грађу сачињавају електронски извори: 14 оригиналних ЦД/ДВД-а и 90 наснимљених, и предлошци  којих је укупно 2028. До децембра 2017 године у инвентарну књигу монографских публикација основног фонда књижнице Високе школе СПЦ уписано је 3637 публикација. Године 2018. инвентарисано је нових 367 монографских публикација, 23 зборника и 41 серијска публикација. Књижни фонд књижнице тада чини 6884 библиотечких јединица, од којих је у основном фонду  3995  монографских и  584 серијске публикације.

Током 2019. године инвентарисано је 423 библиотечке јединице, од тога су 284 публикације монографске док су 98 публикација (каталози и сепарати), 25 зборника и  16 серијских  публикација. Фонд књижнице 1. јануара 2020. године има у основном фонду  4378  монографске публикације и 492 часописа и 325 зборника. Укупно три легата имају 2303 библиотечке јединице. Некњижну грађу сачињавају: електронски извори (171 CD 24 DVD), и предлошци, којих је укупно 2306. Године 2020. је завршен смештај фонда по УДК, публикације су припремљене за целокупну ревизију и инвентарисање (публикација пристиглих до 2012. године) као и даље сигнирање библиотечког фонда.

Размена публикација са библиотекама сродних институција и 2020. године заузима посебно место у раду на попуњавању фонда књижнице. Изузетно добру сарадњу Висока школа СПЦ има са одељењем селективне набавке Народне библиотеке Србије која сваке године издваја знатан број веома значајних публикација за фонд књижнице. Сарадња је настављена и са библиотекама Института САНУ, Библиотеком Матице српске у Новом Саду, као и библиотекама Завода за заштиту споменика културе, музеја и галерија у Републици Србији; ван граница наше земље са Светогорским центром у Солуну, од кога смо неколико пута добили издања од изузетног значаја за наше кориснике, захваљујући труду и љубави појединаца који су пријатељи Светогорског центра и прате и подржавају рад Високе школе СПЦ.

Међубиблиотечка позајмица

Библиотечка делатност која нашим корисницима отвара могућност коришћења  фондова Библиотеке Матице српске, Филозофског факултета, Библиотеке ФЛУ, Библиотеке ФПУ, Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“ и преко ње фондова свих светских библиотека. Посебна сарадња је остварена са Библиотетком српске патријаршије, где се неретко обраћамо за помоћ колегама, због богатства фонда и непосредне близине. Нашим студентима  је омогућено коришћење читаонице као и целокупног фонда Библиотеке оснивача.

Уџбеници и монографије чији су аутори наставници који су били или/и који су сада запослени на Високој школи-Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију

Удžбеници и монографије чији су аутори наставници који су били или су сада запослени на Високој школи – Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију представљају значајан део образовног и научног стваралаштва ове институције. Ови уџбеници и монографије садрже богато стручно знање и искуства наставника, представљајући важан извор за образовање и истраживање студената, као и за допринос научној области.

Неки од најзначајнијих уџбеника и монографија, чији су аутори наставници Високе школе – Академије СПЦ, укључују:

-Uvod u vizuelnu kulturu / Bogdanović, Kosta. – Beograd : Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 1986;

-Сећање на будућност/ Мидић, Игнатије,- Београд : Повереништво манастира Хиландара у Београду, 1995;

-У почетку беше Смисао / Крстић, Данило. – Ваљево : Хришћанска мисао : Задужбина “Николај Велимировић и Јустин Поповић” ; Београд : Хиландарски фонд ; Србиње : Универзитетски образовани православни богослови, 1996;

-Савремени материјали у заштити споменика културе /Љубинко Драгићевић.-Београд : Републички завод за заштиту споменика културе ; Топола : Задужбина краља Петра I Карађорђевића, 1996;

-Štetni agensi u konzervaciji / Цурк, Франц ; Недовић, Живан.- Niš : Narodni muzej, 1997;

-Естетика Доментијанових житија / Лазић, Милорад М.- Подгорица : Октиох, 1997;

-Српске громиле /Јанковић, Ђорђе, Издавање и производња – Београд : Свесловенски савез : Књижевна реч, 1998;

-Ликовни простор у византијског иконографији/Склирис, Стаматис.- Србиње ; Београд ; Ваљево ; Минхен : универзитетски образовани православни богослови : Хиландарски фонд : Задужбина “Николај Велимировић и Јустин Поповић”, 1998;

-Петар Омчикус / Маринковић, Чедомилa.- Београд : Галерија Српске академије наука и уметности, 1998;

-Tribomehanička aktivacija i efekti niskotermičke obrade materijala / Драгићевић, Љубинко

Beograd : Institut za puteve, 1999;

-Распето Косово : оскрнављене и уништене православне српске цркве на Косову и Метохији (јун-октобар 1999) = Σταυρωμενο Κοσσυφοπεδιο : βεβηλωμενεσ και κατεστραμενεσ ορθοδοξεσ σερβικεσ εκκλησιεσ στο Κοσσυφοπεδιο και στη Μετοχια (ιουνιοσ-οκτωβριοσ 1999) / Фолић, Љубиша- [Б. м.] : Глас Косова и Метохије, 1999;

-Драган Боснић, првих двадесет година / Драган Боснић.-Београд, 2000;

-Светиње Косова и Метохије /Милеуснић, Слободан.- Нови Сад : Православна реч, 2000;

-Zaštita u konzervaciji / Curk, Franc, Nedović, Živan- Niš : Narodni muzej, 2001;

-Православље у Мачви : православна српска историјска читанка : православље у Србији (1247-1521) / Средојевић, Александар.- [Костолац] : Манастир Рукумија, 2001;

-Полимери у заштити споменика културе и изради нових уметничких дела / Драгићевић, Љубинко.- Чачак : Хемијска индустрија “Први мај”, [2001];

-Vizibilnost latentnog dinamizma u statičkim formama : [oblast Teorija vizuelne kulture] / Богдановић, Коста. – Čačak : Fabrika hartije : Centar za vizuelnu kulturu i istraživanja Krug, 2002;

-Потеклото на уметноста како философски проблем / Дамјановић, Милан.- Скопје :Македонска книга 2002;

-Манастир Пустиња / Светлана Пејић.- Београд 2002;

-Савремени уџбеник страног – руског језика : структура исадржај/Кончаревић, Ксенија,  Београд : Завод за уџбенике и наставна средства, 2002;

-Васељенски сабори : одабрана документа / Поповић, Радомир В.- Београд : Р. Поповић, 2002;

-Манастир Тврдош : поводом 2000 година Хришћанства / Јанковић, Ђорђе.- Манастир

Тврдош, 2003;

-Естетика иконе у интерпретацији П. А. Флоренског / Јововић, Милорад.-Београд : СД

Публик, 2003;

-Теорија Форме/ Богдановић, Коста, Бурић, Бојана.- Београд: Завод за уџбенике и наставна средства, 2004;

-Svet skulpture : pregled istorije svetske skulpture od paleolita do sedamdesetih godina XX veka

/ Bogdanović, Kosta .- Beograd : Univerzitet umetnosti, 2004;

-Библијски речник / Радомир Ракић, Београд 2004;

-Библијска енциклопедија, I том (А-Л), II том (М-Ш) Богословски факултет, Фоча 2004.

-Српски манастири : од Хиландара до Либертвила / Милеуснић, Слободан  .- Београд : Српска књижевна задруга, 2004;

-Poetika vizuelnog / Bogdanović, Kosta.- Beograd : Zavod za udžbenike i nastavna sredstva ; Novi Sad : Muzej savremene likovne umetnosti, 2005

-Uvod u vizuelnu kulturu /Bogdanović, Kosta, .- Beograd : Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 2005;

-У огледалу и загонетки : иконолошки есеји /Склирис, Стаматис.- Београд : Православни Богословски факултет Универзитета, 2005;

-Језик и православна духовност : студије из лингвистике и теологије  језика/Кончаревић, Ксенија. – Крагујевац : Каленић, 2006;

Dnevnik jednog gledaoca : (1951-1958) /Младеновић, Милосав Миша. – Beograd : Authors&Artists, 2006;

-Извори за црквену историју / Поповић, Радомир В.- Београд : Центар за хришћанске студије, 2006;

-Poetika vizibilnog : vizibilno kao spoznaja i kultura / Богдановић, Коста. -Beograd : Zavod za udžbenike, 2007;

-Теологија лепоте/ Милорад М. Лазић.- Отачник, Београд 2007;

-Српско поморје од 7. до 10. Столећа / Јанковић, Ђорђе.- Београд : Српско археолошко друштво = Serbian Archaeological Society, 2007;

-Слика подигнуте цркве : представе архитектуре на ктиторским портретима у српској и византијској уметности / Маринковић, Чедомила.-Београд : Принцип Бонарт прес ; Крагујевац : Центар за научна истарживања САНУ и Универзитета, 2007;

-Васељенски сабори : одабрана документа /Поповић, Радомир .- Београд : Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију, 2007;

-Из дана у дан / Анђелковић, Мирослав. – Ниш : Пунта, 2008;

Monografija / Bradić, Kosta. – Belgrade : Christian Cultural Center, 2008;

-Српска естетика аскетизма/ Милорад М. Лазић.-  Хиландарска задужбина, Хиландар-Београд 2008;

-Превлака : Манастир Светог архангела Михаила : 2000 година у хришћанству, 780 година Зетске епископије, Михољски збор – чувар континуитета / Јанковић, Ђорђе  Превлака : Манастир Св. Архангела Михаила : Удружење грађана “Свети архангел Михаило”, 2008;

-Биће као есхатолошка заједница/ Мидић, Игнатије, Пожаревац : Епархија браничевска, Одбор за просвету и културу, 2008;

-Манастир Ораховица у Славонији/ Александра Кучековић, СКД „Просвјета“, Загреб 2007;

-Герасим Ђорђевић, епископ шабачки (1831-1839) и његово доба/Средојевић, Александар.-Београд : Богословски факултет СПЦ, 2007;

-Појмовник црквене историје /Поповић, Радомир .- Београд : Р. В. Поповић, 2007

-Конзервација и рестаурација камена / Љубинко Драгићевић, Михаило Ршумовић.- Београд : Републички завод за заштиту споменика културе, 2008;

-Конзервација и рестаурација слика на платну / Јован Пантић. – Београд : Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију, 2008 (Нови Сад : Артпринт).- 88 стр. : илустр. ; 24 cm.

-Методологија рада у вајарским материјалима [Вишеврсна грађа] : (камен, камене масе, глина и гипс) / Рајко Д. Блажић ; [превод Војислав Мићуновић, енглески,       Наталија Јермоленко, руски]. – Београд : Академија Српске Православне цркве за  уметност и консервацију, 2008;

-Проблематика подлепљивања слика на хладно воденим растворима лепкова / Јован Пантић. – Београд : Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, 2008 (Нови Сад : Арт принт). – 123 стр. : илустр. ; 24 cm.

-Физичка хемија / Драган М. Марковић. – Београд : Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, 2008 (Нови Сад : Арт принт);

-Руковети из Богословља / Епископ диоклијски Јован (Пурић). – Београд : Академија СПЦ за уметности и консервацију, 2008. – 375 стр.  ; 22 cm;

-Свет који нестаје и свет који настаје : add noise / Жељко Р. Ђурић : [фотографија Жељко     Р. Ђурић]. – Београд : Академија СПЦ за иконопис и обнову живописа, 2008 (Нови Сад, Art print). – 72 стр. : фотогр. ; 22  x 22 cm;

-Богословске основе педагогије Св. Јована Златоустог –епископ др Јован Пурић, Православни Богословски факултет „Св. Василије Острошки” Универзитета у Источном Сарајеву – Фоча и Манастир Острог 2009;

-Философија васпитања у делу Св. Јована Златоустог/ епископ др Јован Пурић,Београд 2009;

-Богослужење и васпитање по Св. Јовану Златоустом/ епископ др Јован Пурић,Београд 2009;

-Манастир Свети Никола Дабарски / Светлана Пејић.-  Београд 2009;

-Спомен-црква светог Димитрија са костурницом у Лазаревцу/ Тадија Стефановић.- Српска православна црквена општина у Лазаревцу: Лазаревац, 2009;

-Лице и лик у визуелној култури/Богдановић, Коста. –Београд : Завод за уџбенике, 2010

-Велико и мало – српско монументално сликарство 13. века, у: Рука, боја, храм, Београд 2010. Изашла и на енглеском The Big and the Small, Belgrade 2017;

-Константин Велики – историја и култура/ Радомир Поповић, Горан Јанићијевић, Ивица Чаировић, Београд 2010;

-Васељенски сабори : Пети, Шести и Седми : одабрана документа. Књ. 2 / Радомир В. Поповић. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију, 2011;

-Руски језик у теологији : обликовање теолошког текста – техника превођења/ Кончаревић, Ксенија – Београд : Православни богословски факултет Универзитета, Институт за теолошка истраживања, 2010;

-Теолошки дискурс енглеског и српског језика: лексичко-семантички и стилистички проблеми превођења, Ивана Кнежевић, Београд: Институт за теолошка истраживања, 2010.

-Седми васељенски сабор : његов одјек у црквеној уметности : одабрана документа /сакупио] Радомир В. Поповић. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и конзервацију, 2011;

-Служење епископа : канонско предање / Жељко Р. Ђурић. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију, 2011;

-Икона Христа/ Епископ др Јован Пурић, Београд-Ниш 2011;

-Истина Лепенског Вира/ Предраг Ристић, уредник Весна Пешић, Пешић и синови, Београд 2011;

-Проблем смрти у хришћанској онтологији : смрт као “најгори непријатељ”/епископ др Мидић, Игнатије, – Пожаревац : Епархија пожаревачко-браничевска, Одбор за просвету и културу, 2012;

-Колач/ Предраг Ристић, уредник Весна Пешић, Пешић и синови, Београд 2012,

-Увод у девтероканонске књиге Старога завета/ Радомир Ракић, Београд 2012;

-Огледи о српској црквеној музици / Предраг Миодраг. – Београд : Висока школа Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију, 2012;

-Хришћанска уметност и античке парадигме / Горан Јанићијевић. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију, 2012;

-Васељенски сабори : Први, Други, Трећи и Четврти : одабрана документа. Књ. 1 /Радомир В. Поповић. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију, 2012;

-Уметност Пакрачко-славонске епархије у XVIII веку : докторска дисертација/ Александра  Кучековић. – Београд : [А. Кучековић], 2012;

-Васељенски сабори : Први, Други, Трећи и Четврти : одабрана документа. Књ. 1 / Поповић, Радомир  В. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију, 2012

-Икона и химна Богородици = Икона и гимн Божией Матери / Пурић, Јован, Ниш : Православна епархија нишка = Православная епархия нишская ; Нови Сад : Православна

епархија бачка = Православная епархия бачская, 2012;

-Архитектура храма : пројектовање духовних објекатаФолић, Љубиша.-Београд : Епархијска радионица за уметничко пројектовање и обликовање ; Цетиње : Светигора ;

Косовска Митровица : Факултет техничких наука, 2013;

-Празничне иконе/ Епископ др Јован Пурић, Ниш-Београд 2013;

-Сотириологија/ Епископ др Јован Пурић, Ниш 2013;

-Сликовност теологије / Жељко Р. Ђурић. – Београд ; Универзитет, Православни богословски факултет, Институт за теолошка истраживања : Академија СПЦ за уметност  консервацију, 2013;

-Библијске и богослужбене основе спасења / епископ Јован II нишки. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, 2013;

-Српска црква у историји / Радомир В. Поповић. 4., ново изд. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију, 2013;

-Одабрана поглавља физичке хемије/ Драган М. Марковић,  Факултет за примењену екологију „Футура“, Универзитет Сингидунум, 2013;

-Дворови : траг једног времена забележен на највишем брежуљку на Дедињу / Петковић, Звонко,  Београд : Графички атеље Богдановић, 2013;

-Српска црква у историји / Радомир В. Поповић. 4., ново изд. – Београд : Висока школа  Академија Српске Православне Цза уметности и консервацију, 2013.-  154 стр., с таблама ; 23 cm.

-God views us through love / Midić, Ignatije.- Alhambra, CA : Sebastian Press, 2014

-Црква Светог Николе у Никољцу  / Светлана Пејић.-  Београд 2014

-Београдски  мученици Ермил и Стратоник и преподобни Јустин Ћелијски : житија и службе / [приредили Радомир Поповић, Предраг Миодраг]. – 2. изд. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и конзервацију,   2014;

-Триле у српском црквеном појању / Предраг Миодраг. – Београд : Висока школа –Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију ; Ниш : Православна епархија нишка, 2014;

-Грчка псалтикија и српска стихологија : фототипија рукописа Карловачке гимназије Рс 9 / приредио Предраг МиодрагБеоград : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију ; Сремски Карловци : Карловачка гимназија, 2014;

-Трилно-тоно пјеније Вукосава Рафаиловића : фототипија рукописа М. С. Милошевић бр. 24 / приредио Предраг Миодраг. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију ; Јагодина : Завичајни музеј, 2014;

-Београдска митрополија и Српска патријаршија/Средојевић, Александар.- Београд : Хришћанска мисао : Хиландарски фонд ; [Фоча] : Универзитетски образовани православни богословски центар; [Ваљево] : Задужбина “Николај Велимировић и Јустин Поповић”, 2014

-Васељенски сабори : одабрана документа. Књ. 2, Пети, Шести и Седми /Поповић, Радомир В.-Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и

консервацију, 2014;

-Предање и историја Цркве Срба у светлу археологије : кратак преглед од почетка до

турске окупације/ Јанковић, Ђорђе, 1947-Хришћанска мисао : Хиландарски фонд ; [Фоча] : Универзитетски образовани православни богослови ; [Ваљево] : Задужбина “Николај Велимировић и Јустин Поповић”, 2015;

-Сакрална баштина Срба у Западној Славонији/ Александра Кучековић, Загреб: СКД „Просвјета“, 2015;

-Поглед у теолингвистику / Кончаревић, Ксенија. – Београд : Јасен, 2015;

-Икона историја Реч / Жељко Р. Ђурић. – Београд : Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију, 2015;

-Основи инжењерства материјала / Јанчић-Хајнеман, Радмила, Београд : Технолошко-металуршки факултет Универзитета, 2015;

-Историја руског књижевног језика : (црквенословенско-руска преплитања)/ Кончаревић, Ксенија,- Београд : Јасен, 2016;

-Tongues of fire : енглески језик за студенте теологије / Кнежевић, Ивана. – Београд : Православни богословски факултет, Институт за теолошка истраживања, 2016;

-Непоновљивa поновљивост / Михаиловић, Александар .- Београд : Партенон :Хришћански

културни центар Др Радован Биговић, 2016;

-Краљевски комплекс династије Карађорђевић / Петковић, Звонко Б.,Београд : Komshe, 2016;

-Tongues of Fire, уџбеник за студенте / Ивана Кнежевић, Православног богословског факултета. Београд: Институт за теолошка истраживања, 2016.

-Цртице из дневника о иконопису/ епископ др Јован Пурић, Крагујевац, 2017;

-Црква Светог Јована Претече, Јашуњски манастир Светог Јована Претече – пет векова/  Светлана Пејић.-  , Лесковац 2017, 113–196, упоредно српско-енглеско издање;

-Богословље цркве и теологија иконе / Жељко Ђурић, Београд, Академија СПЦ, 2017.

-Богословље празника : венац Господњих и Богородичиних празника/ Епископ др Јован Пурић, Рача – Нови Сад 2018;

-Христологија иконе/ Епископ др Јован Пурић, Бања Лука – Београд, 2018;

-Конзерваторско-рестаураторски радови на фрескама у Спасовој цркви манастира

Жиче / Žikić, Radiša .- Београд : Републички завод за заштиту споменика културе, 2018;

-Богословље празника : венац Господњих и Богородичиних празника /епископ др Јован Пурић,  Рача : Манастир Рача ; Нови Сад : Матица српска, 2018;

-Poetika bića drveta / Bogdanović, Kosta.- Beograd : Šumarski fakultet, 2019;

-Огледи о духовном искуству / Видовић, Жарко.- Нови Сад : Балканија, 2019;

-Иза одшкринутих врата / протојереј Александар Михаиловић. – Академија Српске православне цркве за уметности и консервацију: Београд, Одбор за просвету и културу епархије браничевске : Пожаревац, Партенон : Београд, 2019;

-Катедрална седишта Српске цркве 1219. године/ Светлана Пејић.- Београд 2019;

-Иконолошки лавиринт Felix Romuliana/Горан Јанићијевић.- Лепосавић-Приштина, 2019;

-Village portraits from Serbia / Đurić, Željko.- Beograd : Akademija SPC za umetnosti i konservaciju, 2019.

– Not-Made-by-Hands:Уџбеник за студенте Високе школе Академије СПЦ за конзервацију и рестаурацију и студенте теологије основних и мастер студија/ Ивана Кнежевић, Београд: Православни богословски факултет Универзитета у Београду, 2020.

– Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију Београд 1993-2023/ Стојановић, Дарко – Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију Београд, 2020.

-Монографија студентских радова Високе школе Академије Српске православне цркве за уметности и консервацију/ Стојановић, Дарко – Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију Београд, 2021.

– Зборника апстраката са трећег међународног симпосиона „Црквена уметност и савремени токовиˮ/ Качарић, Нинослав – Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију Београд, 2024.

-Педагошка мисија хришћанства кроз призму уметности/ Качарић, Нинослав – Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију Београд, 2023.

-Владика Данило Крстић : (1927-2002): осврт на живот и дело/ Стојановић, Дарко – Висока школа – Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију Београд, 2024.

Каталози

Каталози Академије СПЦ обухватају богату збирку књига, часописа, радова, и других издања која су издали или у којима су учествовали студенти и професори. У каталозима су детаљно наведени наслови, аутори, године издања, као и све друге битне информације које олакшавају приступ и претрагу материјала. Они представљају важан ресурс за студенте, наставнике и истраживаче у области уметности и конзервације и омогућавају им да проширују своје знање и истраживачке могућности.

Каталози ликовних изложби Академије СПЦ представљају важан архивски материјал који документује различите изложбе које је организовала Академија. У овим каталозима се обично налазе информације о изложеним радовима, именима уметника, датумима и местима одржавања изложби, као и критички осврти или текстови који прате изложбу. Ови каталози служе као важан ресурс за архивирање и промовисање рада студената и професора, али и као средство за представљање и популаризацију уметничких достигнућа Академије СПЦ.

Служба, радно време и контакти

Књижница Високе школе СПЦ

Јелена Андрејевић, дипломирани библиотекар

Електронска пошта: [email protected]

Тел. 011 32 84 735

Читаоница – радно време

Радно време за кориснике библиотеке: радним данима 10 – 15 часова

Правилник о раду књижнице